Obilježeno 25 godina “Kruha svetog Ante” u Hrvatskoj uz blagoslov nove krstionice i postaja križnog puta

Karitativno društvo “Kruh svetog Ante” Franjevačke provincije Bosne Srebrene, proslavilo je 25 godina postojanja djelotvorne ljubavi u Hrvatskoj.

Vrijedna obljetnica obilježila se svečanom akademijom, koja je 7. prosinca u Dvorani Hrvatska matice iseljenika u Zagrebu okupila dobročinitelje, suradnike, članove, volontere, prijatelje i korisnike pomoći, te misnim slavljem 8. prosinca u 11 sati u našoj župnoj crkvi.

“Kruh svetog Ante želi biti ispružena ruka dobrih ljudi i s njima mijenjati lice svijeta, unijeti u njega više nade i sigurnosti. Kruh sv. Ante je dobrotvorna ustanova i nastao je iz franjevačkog osjećaja prema bratu čovjeku, iz brige za ljude u potrebama kako duhovnim tako i materijalnim”, riječi su predsjednika Karitativnog društva “Kruh svetog Ante” u Hrvatskoj fra Stipe Karajice.

Podsjetio je kako je djelovanje započeto početkom 1992., prvo u Bosni i Hercegovini, ali je zbog ratnih okolnosti 1993. godine nastavljeno u Hrvatskoj, gdje je prvo sjedište bilo u Splitu, a kasnije u Zagrebu, te u drugim zemljama Europe.

Pod geslom “Pomoć iz prve ruke” karitativno društvo “Kruh svetog Ante” djeluje pod okriljem moćnog zagovornika, svetog Antuna Padovanskog. U suradnji s drugim sličnim udrugama, koje povezuju ista ili slična načela, uspješno su provođeni projekti na socijalno-humanitarnom i karitativnom planu – od dopreme i pružanja pomoći siromašnim pojedincima i obiteljima, ratnim stradalnicima, izbjeglicama, povratnicima, migrantima, studentima, bolesnicima, ranjenima, poplavljenima, pa do romske populacije te drugih rubnih zajednica i skupina kojima malo ili nitko ne pomaže.

Fra Stipo je, u izjavi za novinare, pojasnio što podrazumijeva “pomoć iz prve ruke”:

“Htjeli bismo da naši franjevački samostani, naša franjevačka osjetljivost za čovjeka u potrebi, i svih ljudi koji nas okružuju, bude takva da onaj koji dođe na samostanska, župna ili obiteljska vrata i iznese svoju potrebu, bude razumljiv i dobije konkretno djelo pomoći te da s nadom nastavi svoj život.”

Humanitarno-karitativna organizacija Kruh svetog Ante, osim u Hrvatskoj, ima registrirane ispostave u Europi kao i u svijetu. Djelotvorna ljubav i zauzetost u organiziranom obliku u Franjevačkoj provinciji Bosne Srebrene ima dugu povijest. Izrasla je iz “Bratovštine kruha svetog Ante”, koja je nastala 1896., zabranjivana je i ponovno obnavljana te danas ima brojne projekte.

“Ta bratovština dala nam je izvor, snagu i obvezu da nastavimo biti kruh za druge u potrebi. Franjevačko poslanje, osim pastorala, podrazumijeva kulturni opseg ali i humanitarno-karitativnu osjetljivost”, rekao je fra Stipo.

Danas, na sveopćem planu djelovanja u Bosni i Hercegovini, “Kruh svetog Ante” obilježavaju pučke kuhinje u Sarajevu i Varešu, studentski dom za siromašne i nadarene studente, kao i svakodnevne osobne i obiteljske nevolje koje ljude dovode fratrima i o kojima se oni skrbe u okviru svojih mogućnosti.

U osvrtu na planova fra Stipo je rekao:

“Želimo ustrajati na spomenutim projektima, zahvaljivati Bogu za dobre ljude te moliti ga za snagu svima onima koji se bore da prevladaju svoju svakodnevnu nevolju, a nažalost u današnjem okruženju u društvo je sve više onih koji trebaju pomoć.”

Na svečanoj akademiji, kojoj je domaćin bila Hrvatska matica iseljenika, a pokrovitelj Gradska skupština Grada Zagreba, uručene su zahvalnice višegodišnjim članovima i dobročiniteljima. Među njima je bio Herman Vukušić, jedan od prevoditelja konvoja Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu.

Naime, na Dan ljudskih prava sa Zapadnog kolodvora u Zagrebu krenulo je više od 100 šlepera i osobnih vozila s vodstvom, tehničkim osobljem, pet svećenika i 13 liječnika i zdravstvenih djelatnika prema opkoljenoj Lašvanskoj dolini.

“Taj povijesni konvoj bio je najveći humanitarni konvoj nakon Drugog svjetskog rata, i djelo je desetak tisuća ljudi dobre volje. Konvoj je pomogao opstojnosti hrvatskoga puka u Lašvanskoj dolini i pomirenju, koje nisu napravile institucije i političari, nego obični ljudi”, rekao je u izjavi Herman.

Program je izvođenjem pjesama “Ne dirajte mi ravnicu” i “Mata”, uz pratnju tamburaškog sastava “Tamburix”, uveličao gospodin Miroslav Škoro, dugogodišnji donator i prijatelj “Kruha svetog Ante”.

Povelju zahvalnosti  za doprinos primio je i dobročinitelj Zdenko Tolić, otac petero djece, koji cijeli život intenzivno živi solidarnost s čovjekom u potrebi. Od svoje obitelji do radnog okruženja na poslu ne prestaje s animacijom ljudi za pomoć potrebitima.

“Vrlo bih teško mogao sa svojim prosječnim primanjem pomagati drugima, ali Bog providi te se nađu dobri ljudi do kojih dopre moj glas o važnosti djelovanja kroz ovu organizaciju. Vjerujte da se još nađe dobrih ljudi”, rekao je.

U sklopu programa obilježavanja 25 godina djelovanja Karitativnog društva “Kruh svetog Ante” u Hrvatskoj, zajednička zahvala Bogu i dobrim ljudima na solidarnosti s nevoljnom braćom i sestrama u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i u svijetu izrečena je svetom misom u nedjelju, 8. prosinca, na svetkovinu Bezgrešnog začeća BDM, u 11 sati u našoj župnoj crkvi.

Provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Jozo Marinčić predvodio je svečano euharistijsko slavlje i blagoslovio novu krstionicu i postaje križnog puta kojeg je izradila hrvatska akademska umjetnica Blaženka Salavarda, a krstionica je izrađena po idejnom rješenju arhitekta ing. Srećka Kreitmayera iz Ljubljane.

Novopostavljeni križni put, dimenzija 50×50 cm, rađen je tehnikom kamenčićima u mozaiku na pločama medijapan. Autorica je istaknula kako je s franjevcima u župi fra Zdravkom Dadićem i fra Stipom Karajicom već duže vrijeme razmišljala o ovim postajama. Sretna je kako se ta zajednička želja napokon uspjela i realizirati i za sada ga iz subjektivne perspektive drži najboljim radom u Hrvatskoj.

“Neka ovaj Put križa bude Bogu na slavu. Htjela sam ga prikazati kao Isusa patnje, nade, beskrajne ljubavi i ispruženih ruku kako prema meni tako i prema svakom čovjeku, posebno onima koji danas pate i trpe. Isusove ispružene ruke izražene u nekoliko prizora su me svakodnevno nadahnjivale, hrabrile i vodile, da na njih možemo uvijek računati, pa i onda kada nam je teško. Ako iskra tog plamena i prizori ovih likovnih djela zahvate nečije srce i oči te ih potaknu na razmišljanje, to će mi biti najveća radost i nagrada”, kazala je Blaženka Salavarda dan uoči njihove posvete.

Svečanost je započela prigodnim riječima gvardijana i župnika fra Zdravka Dadića, a u suslavlju na oltaru bili su samostansko-župni vikar fra Stipo Karajica, profesor, propovjednik i povjerenik Svete zemlje dr. fra Božo Lujić, ravnatelj Središnjeg ureda “Kruha svetog Ante” u Sarajevu fra Petar Karajica, brojni članovi OFS-a, Frame, članovi župnog pastoralno-ekonomskog vijeća te obitelji koje su zavjetnim prilozima pomogle izradu krstionice i postaja križnog puta kojima su domaćini franjevci na kraju misnog slavlja uručili i prigodne zahvalnice i darove.

Misno slavlje skladnim je sviranjem i pjevanjem adventskih pjesama uzveličao mješoviti župni zbor pod ravnanjem glazbenice i voditeljice zbora Petre Pleš. Misno slavlje izravno je prenosio Hrvatski radio na prvom programu, koji je pripremio i reportažu, a kadrove je zabilježila televizija Laudato.

Nakon misnih čitanja i zaziva molitve vjernika koje su čitali Sonja Batinić, Davorka Galić i Josip Tolić te navještaja evanđelja fra Stipe Karajice, provincijal fra Jozo Marinčić blagoslovio je novu krstionicu i postaje križnog puta te održao prigodnu propovijed.

Predvodeći euharistijsko slavlje provincijal Marinčić je govorio o značaju saslušane i upućene nedjeljne Božje riječi, posebno pojmu pustinje u Isusovo vrijeme i u današnjem svijetu za svakoga od nas. Kazao je kako je ovo vrijeme milosti u kojem smo pozvani dublje preispitati sebe, svoj odnos s Bogom i bližnjima.

“Ako uspijemo nakon ovog došašća biti barem malo bolji ljudi i vjernici, ako učinimo iskorak prema bližnjemu, posebno prema onima s kojima nismo u dobrim odnosima, ili prema onima koji su potrebni naše pažnje i pomoći, onda ćemo zaista doživjeti Božić”, rekao je Marinčić.

Na kraju misnog slavlja i uručivanja zahvalnica obiteljima i prijateljima koje su svojim zavjetnim prilozima pomogle izradu nove krstionice i postaja križnog puta, dvaju važnih stupova za ovu župnu zajednice, okupljenim vjernicima se obratio gvardijan i župnik fra Zdravko Dadić.

Zahvalio je provincijalu fra Jozi Marinčiću na dolasku i blagoslovu nove krstionice i postaja križnog puta, autorici i umjetnici Blaženki Salavarda na nazočnosti, strpljivosti i predanom radu i ostvarenom djelu, posebno obiteljima darovateljima koje su pomogle njihovu izradu. Okupljene na misnom slavlju pozvao je na zajednički objed i druženje u kriptu crkve, koje su i za ovu prigodu pripremili vjernici župe, u suradnji s franjevcima-svećenicima, župno-pastoralnim i ekonomskim vijećem.

Blaženka Salavarda rođena je 1960. u Knešpolju, Široki Brijeg, gdje je završila gimnaziju, 1983. u Zagrebu diplomirala je dizajn odjeće na VŠTO-u, a 1986. i slikarstvo na ALU u Zagrebu, u klasi prof. Đure Sedera. Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika.

Izlagala je na nekoliko skupnih i samostalnih izložbi, a djela joj se nalaze u mnogim zbirkama i samostanima. Sudjelovala je i u mnogim likovnim kolonijama. Najveći dio njenog opusa sakralna je tematika. Pored uobičajenih slikarskih tehnika – ulje, akrilik, akvarel, kolaž i sl. – najviše radi mozaike koji se nalaze u crkvenim i javnim prostorima. Među zapaženijima su križni putevi u Drijenči kod Tuzle, Bare u Busovači, Podhum kod Livna, Kalvarija u Vitezu, a sada i u našoj župnoj crkvi.

Brojni su joj i pojedinačni mozaici u Aladinićima, u Rami i mnogim crkvama biskupije Mostar. Posebno treba spomenuti mozaik s likom svetog Pavla, zaštitnika fakulteta, na TTF-u Zagrebu i mozaik s likom Gospe Kondžilske postavljen 2012. u Bazilici Navještenja u Nazaretu (Sveta Zemlja).

Realizirala je i nekoliko vitraja: Vitez, Zagoričani kod Livna, Humac, Ljubuški, Tasovčići kod Čapljine, Ravno itd. Povremeno se bavi i različitim primijenjenim tehnikama poput dizajna i izrade nakita, odjeće i sl.

tekst: IKA, fra Stipo Karajica
fotografije: Josip Tolić

Jedna misao o “Obilježeno 25 godina “Kruha svetog Ante” u Hrvatskoj uz blagoslov nove krstionice i postaja križnog puta

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s